Blíži sa Deň kroja

Vo folklórnom duchu žijeme celé leto. V Slovenskom národnom divadle sme 4. júna v priamom prenose galavečera Slovenky roka vyhlásili Deň kroja, ktorý sa uskutoční 8. septembra v Banskej Bystrici, koncom júna riaditeľka vydavateľstva STAR production Mária Reháková pokrstila v Bratislave a aj na festivale vo Východnej jedinečnú knihu Odetí do krásy, ktorá prináša svedectvo o bohatom kultúrnom dedičstve a ľudových tradíciách slovenského národa. Veľkolepý Deň kroja bude oslavou, umenia, tvorivosti a krásy, ktorú ľudia v našej krajine vytvárali, a bohatých tradícií, ktoré si dodnes zachovali.

Blíži sa Deň kroja

Folklór zjednotil Slovákov

Knihu Jany Kucbeľovej venovanú kráse slovenských krojov Odetí do krásy, ktorá vyšla vo vydavateľstve Ikar, slávnostne pokrstili aj počas folklórneho festivalu vo Východnej. Autori, krstní rodičia, spoločne s generálnou riaditeľkou vydavateľstva Ikar Gabrielou Belopotockou knihe vo svojich príhovoroch zdôraznili, že by sme mali byť hrdí na naše tradície. „Folklór zjednotil Slovensko a Slovákov,“ skonštatovala Mária Reháková, ktorá v súčasnosti spoločne s tímom pripravuje unikátne podujatie celoslovenský Deň kroja.

Folklór zjednotil Slovákov

Hold veľkému umelcovi

Obrovský potlesk a standing ovation pre profesora Milana Križa. Také boli Podpolianske slávnosti v Detve. Nadšenci folklóru z celého Slovenska prišli spoločne s ním osláviť jeho 90. ročné jubileum a vychutnať si veľkolepý program v nádhernej scenérii detvianskeho amfiteátra. Program sprevádzalo vystúpenie umeleckých súborov spätých s jeho životom. „Keď dostanete úlohu režírovať umelca kalibru pána Križa, pričom ho chcete predstaviť nielen ako speváka z Hrochote, ale aj ako profesora, botanika a pedagóga, až potom režisér pochopí, náročnosť úlohy. Bolo skutočne výzvou vypovedať tie zásadné veci a podať ich na javisku,” prezradil po úspešnom programe režisér podujatia Roman Malatinec. Práve on bude režírovať celoslovenské podujatie Deň kroja.

Profesor Milan Križo

Profesor Križo – pedagóg, botanik a vedec bol aj blízkym priateľom umeleckého vedúceho a choreografa Lúčnice Štefana Nosáľa, s ktorým napríklad spoločne zbierali a zaznamenávali ľudové piesne a aj s nimi vystupovali. Veľký umelec, žiaľ, svet navždy opustil minulý rok krátko po tom, čo oslávil svoje 90. narodeniny.

Folkórne slávnosti pod Poľanou vznikli už v roku 1966 a za viac ako päťdesiat rokov ponúkajú návštevníkom bohatstvo a krásu ukrytú v ľudových tradíciách. Aj tento rok sa pôsobivý detviansky amfiteáter a okolie premenilo na výstavu toho najkrajšieho, čo ľudové tradície ponúkajú. Návštevníci sa na festivale tiež zoznámili s unikátnou encyklopédiou Odetí do krásy.

Ďalšie veľkolepé podujatie sa uskutoční 8. septembra 2018 v Banskej Bystrici na Radvanskom jarmoku, kedy sa bude konať celoslovenský Deň kroja. Všetci ste srdečne vítaní!