Už v sobotu sa banskobystrické Námestie SNP otvorí milovníkom tradícií, slovenského folklóru a pôvabov slovenských krojov. Na Deň kroja sa veľmi teší aj primátor mesta Banská Bystrica JÁN NOSKO. Aký je jeho vzťah k folklóru a čo by ste si nemali nechať na Dni kroja ujsť?
Vaše mesto na jeden deň zaplavia milovníci folklóru a kroja z celého Slovenska. Aký je váš vzťah k folklóru a k tradíciám? V čom vidíte ich prínos a potenciál?
Napriek tomu, že sme malá krajina, folklór je u nás silno zakorenený. Už len medzi susediacimi obcami a regiónmi je odlišný a rôzne pestrý. Teší ma, že folklór a vôbec tradície sú v poslednom čase medzi ľuďmi čoraz obľúbenejšie a vážia si ich. Som rád, že nielen v našom meste sa folklóru venujú aj tie najmenšie vekové skupiny. Myslím si, že je to niečo, čo si musíme vážiť, strážiť a podporovať.
Aké tradície dodržiavate doma?
Najmä tradície spojené s najväčšími sviatkami v roku – Vianocami a Veľkou nocou. S rodinou dodržiavame tradičné rituály, zachované ešte od predkov. Na Vianoce u nás nemôže chýbať tradičná kapustnica, opekance, ryba, stromček… Na Veľkú noc kraslice, voda a šibačka.
Mnohí sa folklóru venovali najmä v mladosti. Aj vás viedli rodičia touto cestou?
Jedna z mojich starých mám nosila denne kroj, preto to bolo pre mňa prirodzené. Dokonca som bol v základnej škole členom folklórnej skupiny a nacvičovali sme program na Horehronské dni spevu a tanca v Heľpe. Folklór som vnímal ako čosi prirodzené, no byť do neho priamo vtiahnutí bolo pre nás deti niečo netradičné a nové.
Čo očakávate od prvého Dňa kroja, ktorý sa koná 8. septembra v Banskej Bystrici?
Zorganizovať Deň kroja je veľmi dobrá myšlienka a my sme sa ju rozhodli podporiť. Je to možnosť prezentovať pestrosť slovenských regiónov na jednom mieste a priniesť do Banskej Bystrice festival krásnej histórie.
Čo vás na tejto myšlienke najviac nadchlo?
Práve spojenie regiónov a potom ohlasy, ktoré signalizujú, že o toto podujatie je obrovský záujem. Teší ma, že myšlienka Dňa kroja sa stretla s veľkou podporou a nielen folkloristi, ale aj bežní ľudia sa prídu ukázať v kroji. Prirovnal by som to k najväčšej módnej prehliadke folklóru v dejinách Slovenska. Za vznik myšlienky Dňa kroja sa chcem poďakovať pani Márii Rehákovej, riaditeľke vydavateľstva Star production, a jej organizačnému tímu. Som rád, že mesto Banská Bystrica môže byť toho súčasťou.
Na čo sa najviac tešíte?
Na to, že námestie bude zaplnené všetkými farbami a nárečiami.
Deň kroja sa spája s tradičným Radvanským jarmokom. Čo si na jarmoku nenecháte nikdy ujsť?
Prehliadku tradičných slovenských remesiel a bohatý kultúrny program. Som rád, že jarmok sa posunul od komerčných aktivít smerom k histórii a prezentácii práce našich predkov, šikovných remeselníkov. Samozrejme, nenechám si ujsť ani regionálne ochutnávky, pretože jarmok je aj o zmesi chutí a vôní.
Podujatie Deň kroja je venované aj spomienke a pamiatke profesora Štefana Nosáľa. Poznali ste pána profesora osobne?
Štefana Nosáľa som nikdy nestretol, no vnímam ho ako veľkú osobnosť slovenskej kultúry. Vďačíme mu za obrovský prínos pri prezentácii folklóru doma aj v zahraničí i za vznik Umeleckého súboru Lúčnica… Vždy vybral to typické pre ten-ktorý región a následne to súbor prezentoval. Pána Nosáľa by som nazval naším folklórnym veľvyslancom.
Do Banskej Bystrice na Deň kroja sa chystajú ľudia z celého Slovenska. Čo by, keď už budú v meste pod Urpínom, nemali obísť?
Určite námestie s historickými budovami, ktoré je krásne celý rok. A odporúčam vyjsť 101 schodov na Hodinovej veži a obdivovať okolitú prírodu a pestrú panorámu.